TR

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama kanalları kullanan verimli bir pazarlama yöntemidir.Bu kanalların başında internet, sosyal medya ve mobil platformlar yer alır.

Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital Pazarlama Yenilikleri neler ?

Dijital pazarlama internet uygulamaları ve mobil uygulamaların kullanılması suretiyle ticari faaliyetlerin farklı bir evreye taşınmasıdır. İnternet kullanımının büyük boyutlara ulaşmasının ardından mobil cihazların daha etkili hale geldiği günümüzde, tüm ihtiyaç kalemleri internet üzerinden karşılanabilmektedir. Dijital pazarlama yöntemleriyle internet üzerinden hızlı ve ucuz alışveriş yapmak popüler hale gelerek, alışveriş alışkanlıklarını tamamen değişikliğe uğratmıştır. Her geçen gün yenilikçi uygulamalarla ticarete yön veren dijital ortam, firmaların odaklandığı müşteri kitlesine en garantili erişim sistemi haline gelmiştir.

Dijital pazarlama farklı yöntemler kullanarak en geniş kullanıcı kitlesine erişim sağlama imkânı sunmaktadır. Kullanılan yöntemler arasında web sitelerinin arama motorlarının yapısına uygun hale getirilmesini sağlayan seo çalışmaları oldukça önemlidir. Web site ziyaretçilerinin sayısında organik atış sağlar. İnbound pazarlama, içerik pazarlama, pay-per-click adı verilen tıklama başına reklam vermek, mail marketing gibi çalışmalar Dijital pazarlama teknikleri olarak kullanılmaktadır. Dijital pazarlama teknikleri yerinde ve zamanında kullanarak verimli hale dönüştürmek için, uzman web tasarımcılarının pozisyona göre alacağı kararlarla kullanılmalıdır.

Dijital Pazarlamaya Neden İhtiyaç Duyuluyor ?

Bu kadar önemli olan nedir ?

Dijital pazarlama sağladığı önemli avantajlar sebebiyle ihtiyaç duyulan satış ve pazarlama yöntemidir. İnteraktif platformlar kullanılarak yapılan uygulamalar, e-marketing, web pazarlama, interaktif pazarlama, online pazarlama şeklinde adlandırılmaktadır. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha kazançlı bir yöntem olan dijital pazarlama,

  • Ticaretinizi dünyanın her yerine taşımanızı sağlar,
  • Daha hızlı sonuç alma,
  • Küçük bütçelerle yapılabilme özelliği,
  • Kısa sürede yaygınlaşarak viral olabilmesi

Dijital pazarlamanın ihtiyaç duyulma sebepleri arasında en önemli unsurlar olarak görülmektedir. Anında elde edilen sonuçların ölçülebilir gerçeklikte olması ticari firmaların gelecek planlarını sağlam temeller üzerine kurmasına önemli katkılar sağlamaktadır.Dijital pazarlama günümüzde büyük küçük ticari işletmelerden sonra ev hanımlarının bile ticaret yapabilmesine olanak sağlayan önemli bir platform haline gelmiştir. Samimi bir dille tüketiciye faklı seçenekler sunması dijital pazarlama yönteminin kısa sürede yaygınlaşmasına sebep olan faktörler arasında yer almaktadır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin tek taraflı iletişim yapısından farklı olarak, anında karşılıklı erişim sağlaması önemlidir. Ayrıca çeşitli yaş, meslek ve cinsiyete sahip tüketiciye aynı anda erişim sağlanabilmesi, dijital pazarlamanın en önemli özellikleri arasındadır.